Výlety v lokalitě Velký Rybník Naučná stezka Obora Hájek Obora Hájek leží mezi obcemi Hájek, Velký Rybník a Sadov. Byla založena v roce 1969. Výměra obory je 418 ha, z toho 287 ha tvoří les, 113 ha připadá na louky, 8 ha vodní plochy (rybníky) a 10 ha ostatní plochy. Obora je rozdělena do tří sekcí - dančí, mufloní a prasata, které jsou vzájemně odděleny dělícím plotem. Obora je vybavena naučnou stezkou délky 5,2 km se zaměřením na dendrologii. Správcem stezky jsou LČR, s. p. Lesní správa Horní Blatná.

Více informací o stezce

Naučná stezka Obora Hájek

naucna stezka 

 

Cyklotrasa č. 2012 (Vintířov - Nová Role - Hroznětín)

Velkým Rybníkem prochází cyklotrasa č. 2012. Trasa začíná v obci Vintířov, pokračuje přes Chodov, Novou Roli, Děpoltovice, Velký Rybník a končí v obci Hroznětín. Délka trasy je 26 km. Náročnost trasy je uváděna jako těžká. Povrch trasy: převážně zpevněné cesty asfaltové, zčásti štěrkové. Doporučení je horské nebo krosové kolo.

Podrobnější informace na portálu Cykloserver

Start cyklotrasy na mapě

Cíl cyklotrasy na mapě

IMG 0376

Turistická trasa

Velkým Rybníkem vede žlutá turistická trasa. Po žluté se dá jít příjemnou procházkou lesem směrem na Sadov a Dalovice.

Na opačnou stranu se pak můžete vydat směrem na Ruprechtov, Odeř, kolem Černého jezera, na Vlčinec a dále.

Turistická trasa na mapě

Kaple Panny Marie

V nedalekém Ruprechtově se nachází kaple Panny Marie z 19. století. Kaple prošla v roce 2009 rekonstrukcí. Jde o jednoduchou obdélnou stavbu se sloupovou zvoničkou s bání. Z autobusové zastávky Velký Rybník se ke kapli dostanete pěšky zhruba za 20 minut (1,3 kilometru).

Kaple na mapě

Vyhlídka Gloriett nad Hroznětínem

Nad Hroznětínem se nachází vyhlídka Gloriett. Najde zde dřevěný altánek, který nabízí krásný výhled na Krušné hory a Karlovy Vary.

Cesta z hroznětínského nádraží na vyhlídku měří 2,7 kilometrů a trvá zhruba hodinu.

Více informací najdete ve článku Vyhlídku Gloriett nad Hroznětínem zdobí dřevěný altánek. Vidět jsou z něj Krušné hory i Karlovy Vary.

Vyhlídka na mapě

Další zajímavosti v regionu

Plešivec

Z Velkého Rybníka na Plešivec:

Plešivec (Plessberg) je krušnohorský vrh (1028 m n. m.) dva kilometry jihovýchodně od Abertam. Na vrcholu je 16 m vysoká rozhledna (postavena roku 1895), hotel a restaurace. Na Plešivci najdete ski areál, lanové centrum a spoustu možností pro pěší i cykloturistiku.

Plešivec na mapě

Ski areál nabízí deset sjezdovek, včetně několika lanovek. Nejdelší (sedačková, 1500 m) vede ze Pstruží. Součástí areálu je také dětský park. Stránky ski areálu: www.skiarealplesivec.com

K dispozici je také lanové centrum - tři dráhy pro dospělé, dětské lanové centrum, obří houpačka, seskok ze třinácti metrů, trampolína a další atrakce.

Více informací najdete na stránce www.plesivec.eu

Na Plešivec se dá dostat autem (po silnici z Abertam), na kole (cyklostezka č. 2002) a samozřejmě také pěšky (zelená turistická trasa vedoucí z Abertam, nebo modrá turistická trasa vedoucí ze Pstruží).

V okolí najdete také tři pěkné naučné stezky. Nenáročná, krátká a ideální pro děti je nauční stezka Krušnohorských pověstí - ta vede z vrchu Plešivce směrem ke Švýcarské boudě. Dále Plešivecká naučná stezka vedoucí z Abertam a v blízkosti je také Horská naučná stezka Merklín (začíná v Merklíně).

Aquacentrum v Jáchymově

Z Velkého Rybníka do aquacentra autem: 16,5 km, 18 minut. Trasa na mapě

Aquacentrum Agricola v Jáchymově je příjemné místo pro vodní radovánky. Najdete zde bazén se dvěma plaveckými dráhami o délce 25 metrů, dětský bazének s vodopádem, rehabilitační bazének, tobogán, Kneippův chodník, finskou saunu a parní box. K dispozici je také solná jeskyně a různé procedury.

Aquacentrum na mapě

Stránky aquacentra

Blatenský vrch a Vlčí jámy

Z Velkého Rybníka do Horní Blatné autem: 16 km, 23 minut. Trasa na mapě

Z Velkého Rybníka na Blatenský vrch na kole: 23 km, 2 hodiny a 21 minut. Trasa na mapě

Blatenský vrch (1043 m n. m.) se nachází 1,5 kilometru severovýchodně od města Horní Blatná. Na vrchu je rozhledna (21 metrů) vybudovaná v roce 1913. Blatenský vrch na mapě

Doporučujeme procházku z Horní Blatné, odkud vede na Blatenský vrch naučná stezka "Horní Blatná - Vlčí jámy" (měří 5,5 kilometrů a není vhodná pro kola). Naučná stezka vede kolem přírodní památky Vlčí jámy, kde najdete také Ledovou jámu, kde se i v letních měsících uchovává tzv. jeskynní led. Staré zprávy zaznamenávají, že zde bylo vytěženo šest fůr pro ošetření vojáků raněných za bitvy národů u Lipska v roce 1813. Vlčí jáma byla původně dolem Wolfgang, kde se těžil cín.

Černé jezero a Vlčinec

Z Velkého Rybníka k Černému jezeru (pěšky): 6 km, 1 hodina a 50 minut. Trasa na mapě

Z Velkého Rybníka na vrch Vlčinec (pěšky): 9 km, 3 hodiny a 20 minut. Trasa na mapě

Máte-li chuť na pěší túru, můžete se vydat po žluté turistické trase (přes Ruprechtov a Odeř) k Černému jezeru, kde se dá i vykoupat. Zdatnější jedinci mohou zkusit výšlap na vrch Vlčinec (973 m n. m.). Jde o krásnou trasu, ale dosti náročnou (prudký kopec k Černému jezeru i na Vlčinec).

Pokud máte děti a chcete si cestu k Černému jezeru co nejvíce usnadnit, tak dojeďte autem do obce Odeř a odtud se vydejte pěšky po žluté turistické trase. Čeká vás 1,5 kilometru do prudkého kopce (časově přibližně 45 minut). Trasa na mapě

IMG 0500